Zasilacz mikroprocesorowy

Image(196)Zasilacz stanowi podstawowe wyposażenie każdej pracowni konstrukcyjnej czy to amatorskiej czy profesjonalnej. Na początku kiedy to dopiero poznaje się elektronikę wystarczy zwykły zasilacz zbudowany z transformatora, mostka greatza i kondensatorów filtrujących, jednak w miarę większego doświadczenia nabiera się większych wymagań co do sprzętu zasilającego dany układ, czy to gotowy schemat sprawdzonego już urządzenia czy jakaś eksperymentalna wersja układu która wymaga jeszcze dopracowania. Kiedyś jednak przychodzi potrzeba zasilania symetrycznego, precyzyjnego ograniczenia prądowego czy wyświetlacza który wskazuje nam obecny stan napięcia na wyjściu oraz pobieranego prądu. Zainspirował mnie artykuł w EP 12/08 w którym opisany jest zasilacz sterowany przez mikrokontroler, co na pewno jest jego korzystną cechą. Tak więc postanowiłem wykonać ten właśnie projekt z pewnymi modyfikacjami takie jak zabezpieczenie termiczne transformatorów czy układ realizujący funkcję przerzutnika typu T dla przycisków UP oraz DOWN odpowiadające za płynną regulację prądu i napięcia (po przyciśnięciu UP lub DOWN stan włączonego przycisku będzie symulowany elektronicznie aż do momentu jego ponownego naciśnięcia). Modyfikację tą postanowiłem wprowadzić po tym jak złożyłem zasilacz i doszedłem do wniosku że praktyczniej będzie naciskać impulsowo przyciski płynnej regulacji niż przytrzymywać je do momentu ustawienia odpowiedniej wartości prądu/napięcia.

Image(201)Wszystkie jego funkcje i parametry są ustalane cyfrowo przy wykorzystaniu 12-przyciskowej klawiatury. Dzięki zastosowaniu mikrokontrolera uzyskano dodatkowe funkcje rozszerzające możliwości zasilacza, jak również poprawiające komfort jego użytkowania. Zasilacz ten posiada regulację napięcia od 0 do 25V oraz regulację ograniczenia prądowego od 0 do 5A. Elementem pełniącym rolę regulatora napięcia jest produkowany od lat sprawdzony układ LM723, którego główną zaletą jest to że nie narzuca on żadnych ograniczeń na prąd wyjściowy. Prąd ten zależny jest jedynie od zastosowanego tranzystora wyjściowego. Zasilacz posiada również zabezpieczenie termiczne które włącza wentylatory przy danej temperaturze oraz rozłącza wyjście przy groźniej dla tranzystorów temperaturze. Układ posiada również sygnalizację zwarcia obwodu wyjściowego (sygnalizacja włącza się gdy rezystancja obciążenia jest mniejsza od 0.1 ohm). Podczas działania ograniczenia prądowego układ traci swoje właściwości stabilizacyjne i jest podatny na wzbudzenia.

Image(154)Była możliwości zastosowania gotowego schematu płytki drukowanej, jednak został on zaprojektowany dla dwustronnych płytek drukowanych co mi nie odpowiadało. Wziąłem się więc do projektowania płytki jednostronnej, musze przyznać że zajęło mi to dużo czasu jednak jak się później okazało schemat płytki był bez żadnego błędu co jednak czasami się zdarza przy tak rozbudowanych schematach ideowych. Cały układ podzielony jest na dwie części – płytka główna oraz panel przedni z przyciskami, mikrokontrolerem i wyświetlaczem. Dokonałem pewnych modyfikacji w schemacie ideowym, ze względu że posiadałem dwa transformatory z wyprowadzeniami 24V/2.7A i 2 x 12V/1A usunąłem przełączanie uzwojeń co jest w podstawowym schemacie ideowym i zastosowałem te dwa transformatory podłączone równolegle. Po uruchomieniu zasilacza niestety nie zadziałał on od razu prawidłowo, a dokładnie ograniczenie prądowe w ogóle nie reagowało.. Po dłuższej analizie zasady działania wszystkich układów zawartych w zasilaczu odkryłem błąd w samym schemacie ideowym, a mianowicie dzielnik napięcia podający odpowiednie napięcie na wyprowadzenie stabilizatora LM723 miał źle dobrane wartości. Ograniczenie nie działało ponieważ miedzy wyprowadzeniami 2 a 3 układu LM723 napięcie było za niskie o 0,2V.. Czasami można się naprawdę zdenerwować;) Tak więc wartość rezystora R16 powinna mieć wartość około 3K, wtedy wszystko powinno działać prawidłowo;) Wspomnę jeszcze że zamiast głównego tranzystora mocy można zastosować jakiś inny na przykład 2N3055 czy 2SC3281. Również główny kondensator dałem wiele większy niż podstawowy, zastosowałem go tylko i wyłącznie dlatego ponieważ taki właśnie posiadałem, im większy kondensator filtrujący tym lepiej. Można tutaj zastosować mniejszy kondensator. Np. 2 x 4700, należy jednak pamiętać aby kondensator ten był na co najmniej 35V, w innym wypadku z zasilacza może powstać elektrolityczna bomba..

Jako dodatkowe zasilanie dodałem prosty zasilacz symetryczny +/-12 oraz +/-5V o wydajności 1.5A na każde wyjście, zasilacz ten zrealizowany jest na podstawie stabilizatorów liniowych 78XX oraz 79XX. Zasilanie symetryczne przydaje się w układach posiadających np. wzmacniacze operacyjne czy tyrystory.

Image(172)Obudowę jaką wykorzystałem do zasilacza pochodzi z innego, wysłużonego już zasilacza. Wyciąłem z tyłu otwór na wentylator i wywierciłem małe otwory od spodu którymi będzie powietrze zasysane, tak aby wewnątrz obudowy był odpowiedni obieg powietrza. Również cały przód wyciąłem i pomalowałem najpierw farbą podkładową a później dwie warstwy czarnej farby. Panel przedni zaprojektowałem w Corelu i wydrukowałem na kartce. W kartce wyciąłem odpowiednie otwory i przyłożyłem ją do plexi. Otwory w plexi wywierciłem wkrętarką ponieważ przy wysokich obrotach powstają pęknięcia, natomiast na wkrętarce nie ma tego problemu.  Po zamontowaniu płytki panelu przedniego przykręciłem plexi i to wszystko 😉

Dopisek (05.2014): przed rozpoczęciem pracy nad budową tego zasilacza, przeglądnij dokładnie zamieszczone na dole komentarze. Płytka drukowana zawiera kilka błędów. Oczywiście są one do naprawienia i polegają na dolutowaniu kabelka między ścieżkami bądź przecięciu ścieżki obwodu drukowanego.

Schemat ideowy:

ideowy_mod

 

Schemat montażowy, część główna:

pcb1

Pobierz schemat montażowy gotowy do druku

 

Schemat montażowy, panel przedni:

pcb2

Pobierz schemat montażowy gotowy do druku


Galeria:


 • Pierwsze uruchomienie zasilacza i jego kalibracja:

Jeżeli po włączeniu zasilacza na wyświetlaczu nie pojawia się żaden napis, trzeba ustawić kontrast. Służy do tego potencjometr P1. Przed dalszą regulacją upewniamy się, że wytwarzane są wszystkie napięcia zasilające i sprawdzamy czy mają one odpowiednią wartość. Teraz należy ustawić napięcie niezrównoważenia wzmacniacza U7. W tym celu odłączamy taśmę 10-żyłową od płytki zasilacza i zwieramy nóżkę 8 złącza Z8 do masy. Regulując potencjometrem P1 ustawiamy napięcie O V na wyjściu tego wzmacniacza, używając najmniejszego zakresu pomiarowego miernika jakim dysponujemy. Następnie podłączamy powtórnie taśmę i ustawiamy napięcie wyjściowe zasilacza wciskając przycisk np. 12V. Na wyjściu wzmacniacza U7 powinno występować napięcie 1,2 V. Jeżeli nieco odbiega od tej wartości, można ponownie dokonać korekcji i ustawić napięcie dokładnie 1,2 V. W dalszej kolejności dokonujemy regulacji wyjściowego dzielnika napięcia. Dołączamy woltomierz do zacisków wyjściowych zasilacza i za pomocą potencjometru P3 ustawiamy napięcie równe 12 V. Można jeszcze zmierzyć napięcia na końcówkach 4 i 5 układu U5, powinno ono wynosić 1,2 V. Po ustawieniu tego napięcia należy uregulować wskazania woltomierza. Regulacji dokonujemy kręcąc potencjometrem P4 tak, aby na wyświetlaczu była wskazywana wartość 12 V. Jeżeli za pomocą przycisków będziemy zmieniać wartość napięcia wyjściowego, to wskazania woltomierza powinny się teraz zgadzać z rzeczywistą wartością napięcia wyjściowego. Podczas zmiany napięcia wyjściowego należy również sprawdzić poprawność działania przekaźnika PK1, odpowiedzialnego za przełączanie uzwojeń transformatora zasilającego. Przy napięciach powyżej 12,5 V powinno być słyszalne zadziałanie przekaźnika. Jeżeli przekaźnik nie będzie przełączał prawidłowo uzwojeń, to nie będzie możliwe uzyskanie pełnego zakresu napięciowego na wyjściu zasilacza.

Do regulacji pozostał jeszcze blok pomiaru prądu i ograniczenia prądowego. Regulację tę przeprowadzamy przy nieobciążonym zasilaczu. Za pomocą potencjometru P2 ustawiamy zerową wartość napięcia niezrównoważenia wzmacniacza U6. Następnie regulujemy wzmocnienie wzmacniacza. W tym celu dołączamy do zasilacza niewielkie obciążenie, np. żarówkę 12 V/21 W i po wciśnięciu przycisku MODE ustawiamy za pomocą przycisków UP i DOWN ograniczenie prądowe na 3 A. Przy obciążeniu zasilacza wspomnianą żarówką płynący prąd powinien mieć wartość około 1,75 A. Następnie mierzymy napięcie na rezystorze pomiarowym R12, powinno ono wynosić 175 mV. Teraz za pomocą potencjometru P5 ustawiamy napięcie na wyjściu wzmacniacza U6. Ma mieć ono wartość 10-krotnie większą od zmierzonego na rezystorze pomiarowym, czyli 1,75 V. Po tej czynności wskazania amperomierza na wyświetlaczu powinny się zgadzać z rzeczywistą wartością płynącego prądu. Należy teraz sprawdzić działanie ograniczenia prądowego. Odłączamy zasilanie od żarówki wciskając przycisk ON/OFF i zmniejszamy ograniczenie prądowe do wartości 1 A. Po ponownym załączeniu napięcia powinno być sygnalizowane zadziałanie ograniczenia prądowego poprzez zaświecenie diody D2. Odłączamy teraz żarówkę od zasilacza i za pomocą kawałka przewodu zwieramy zaciski wyjściowe zasilacza. Stan zwarcia powinien być sygnalizowany przerywanym sygnałem dźwiękowym i mruganiem diody LED D3.

Należy jeszcze skontrolować poprawność sterowania wentylatorami podłączonymi do złącza Z7 i Z9, jak również działanie zabezpieczenia termicznego. W tym celu obciążamy zasilacz i obserwujemy aktualną temperaturę radiatora pokazywaną na wyświetlaczu. Po osiągnięciu przez radiator temperatury 40°C powinny zostać załączone wentylatory. Wbudowany termostat ma 2-stopniową histerezę ustawioną na stałe, więc wentylatory powinny się wyłączyć po schłodzeniu radiatora do temperatury 38°C. Aby sprawdzić działanie zabezpieczenia termicznego należy doprowadzić do zwiększenia temperatury do 60°C. Jeżeli przy danym obciążeniu temperatura nie wzrośnie do tej wartości, to należy bardziej obciążyć zasilacz. Po osiągnięciu wspomnianej temperatury powinno włączyć się zabezpieczenie i być słyszalne zadziałanie przekaźnika odcinającego dopływ prądu do podłączonego układu. Powinna zaświecić się również dioda D1. Zabezpieczenie termiczne wyłącza się automatycznie po schłodzeniu radiatora do temperatury 50°C.

 • Ustawianie temperatury załączenia wentylatorów i rozłączenia wyjścia:

Aby przejść w tryb ustawiania tych parametrów należy wyłączyć zasilacz. Wciskamy teraz przycisk MODĘ i przy wciśniętym przycisku włączamy zasilacz. Czekamy aż na wyświetlaczu pojawi się symbol T1 oznaczający tryb ustawiania temperatury włączanie wentylatorów, po czym zwalniamy przycisk MODE. Za pomocą przycisków UP, DOWN ustawiamy żądaną temperaturę i wciskamy ponownie przycisk MODE. Zasilacz przejdzie teraz w tryb ustawiania temperatury zabezpieczenia termicznego i na wyświetlaczu pojawi się symbol T2. Wartość tą ustawiamy analogicznie jak poprzednią i potwierdzamy przyciskiem MODE. Zasilacz przejdzie teraz do normalnego trybu pracy.

Pobierz kod wynikowy (hex)

Temat Zasilacza Cyfrowego na forum elektroda.pl


41 Responses to Zasilacz mikroprocesorowy

 1. matiss98 napisał(a):

  Witam
  Udało mi się uruchomić ten zasilacz wszystko mam ładnie ustawione ale mam problem z dioda od zwarć bo gdy zwieram wyjście zasilacza to wogule nie miga i nie wiem czego to może być wina

 2. Folxs napisał(a):

  Witam, zainteresował mnie bardzo Pański projekt zasilacza. Mam pytanie – czy dałoby się go jakoś przerobić, aby uruchomić te cudo na transformatorze bezpieczeństwa 24V?
  Pozdrawiam serdecznie!

  • Kamil Szkutnik napisał(a):

   Witam,

   w obecnej postaci zastosowanie transformatora 24V nie będzie wystarczające aby odpalić zasilacz, ponieważ potrzebujemy zasilania symetrycznego. Gdyby przerobienie polegało na dodaniu za transformatorem bezpieczeństwa dodatkowego transformatora z podwójnym wyprowadzeniem 12V to wtedy śmiało możemy takie rozwiązanie zastosować bez zmian na płytce PCB.

   Pozdrawiam serdecznie

 3. Bartek napisał(a):

  Witam, mi natomiast przy przyciskach 1,5V i 12V pojawia się tylko napięcie 1,5V, a przy przyciskach 5V oraz 18V jest 18V. Czy miał ktoś podobny problem?

 4. Viktor napisał(a):

  Hi!

  I built this digital power supply, and I tried to adjust the correct output voltage with the P3 and P1 potencometers but the voltage didn’t reached the marked level (1,5V button – output ~0V); 3V button – output 0,6V; 12V button – output 10,89V). I measered the voltage between the GND and LM723 (leg7) and the GND and 7905 output and I measured -5,11V. Are you met this problem?
  If I change the 7905 IC it will solve this problem? If you have any idea or experience please write me.

  Best Regards: Viktor

  • Kamil Szkutnik napisał(a):

   Hi Viktor,

   I was looking for a solution about your problem on the Polish forums, all I found is one guy who had similar problem. He written comment on this site about it, his nick is „Rav”. Unfortunately he did not leave his email address. I hope you will handle with this issue. Please let us know when you solve this problem.

   Best regards

 5. Marek napisał(a):

  Witam. Na schemacie w kilku miejscach np. przy diodzie D2 jest oznaczone +5V lub +12V co to oznacza?

  • Kamil Szkutnik napisał(a):

   Witaj,
   są to punkty które powinny być zasilone napięciem odpowiednio +5V lub +12V. Jeżeli takich punktów (np. +5V) jest kilka, na schemacie płytki drukowanej będą one ze sobą połączone a napięcie w stosunku do masy będzie wynosiło właśnie +5V. Taka praktyka ma na celu przedstawienie obwodu elektronicznego w bardziej przejrzysty sposób.

   Pozdrawiam,
   Kamil Szkutnik

 6. matiss98 napisał(a):

  Witam
  Mam takie pytanie bo w mojej okolicy nie idzie dostać diody sr540 a jest to dioda na 5A i 40V i pytanie jest takie czy może być ta dioda na 16A i Jeszce jedno czy mogę zastąpić potencjometry wieloobrotowe 2K na 5K bo jest podobnie jak W/W

  • Kamil Szkutnik napisał(a):

   Witaj,
   uważam że diodę możesz spokojnie zamienić, natomiast potencjometr poszukałbym taki jak w schemacie ideowym – 2K, ta wartość jest zależna od elementów sąsiadujących. Zmiana wartości tego potencjometru zmieni napięcia na innych elementach, co może powodować niepoprawne działanie układu wzmacniacza U6.

   Pozdrawiam

 7. Kamil Szkutnik napisał(a):

  Hi,
  currently there is no newsletter. I thought about this recently – I will introduce a newsletter soon.
  Thanks for the idea
  Best regards

 8. Michał napisał(a):

  Skwituje projekt tego zasilacza tak :
  chciałem zaoszczędzić parę minut na projektowaniu płytki…. straciłem pół życia na szukanie błędów :/ .Jak można było wypuścić takiego knota – słowa jak najbardziej skierowane do autora tej rzeźby po znalezieniu ok 6 błędów zasilacz dalej nie pracuje prawidłowo

 9. matiss98 napisał(a):

  Witam
  Znalazłem dwa błędy na płytce drukowanej zasilacza.
  Są następujące :
  1.Pin Vout układu LM35 jest zwarty do masy.
  2. Brak ścieżki doprowadzającej masę do tranzystora T2 BC337.
  Na płytce w programie eagle jest dobrze ścieżka a w pliku PDF jest błąd.

  • Michał napisał(a):

   jeszcze jest brak połączeń kondensatorów w obwodzie oscylatora do masy i jeszcze nie wiadomo co jest nie tak obwody tranzystorów wysterowujących ledy jest całkowicie skopany nie tylko brakuje ścieżki do masy. Pozdrawiam.

   • Kamil Szkutnik napisał(a):

    Dziękuję Panowie za dokładne wskazanie błędów na płytce. Płytka była projektowana przeze mnie całkiem dawno, kiedy nie wykorzystywałem jeszcze narzędzi edytora pozwalających wykrywać takie usterki.

    Jestem przekonany Michale że jednak uda się Tobie go wkrótce uruchomić, wielu osobom już się udało. Pamiętaj że możesz opisać swój problem tutaj lub na forum elektroda.pl, wspólnie łatwiej będzie go rozwiązać.

    Pozdrawiam

 10. Mateuszteo napisał(a):

  Witam
  Wasze zasilacze tez działają tak ociążale tak jak mój tzn na zmianę wartości napięcia muszę czekać ok 5 sekund (w tym ok 2 sek na trzymanie przycisku aby procesor ogarnął że przycisk jest wciśnięty) ??

  • Kamil Szkutnik napisał(a):

   Zapewne nie masz prawidłowo ustawionych fusebitów. Oto poprawna konfiguracja dla tego zasilacza:

   CKSEL0:Enable
   CKSEL1:Enable
   CKSEL2:Disable
   CKSEL3:Enable
   SUT0:Enable
   SUT1:Disable
   BODEN:Disable
   BODLEVEL:Disable
   BOOTRST:Disable
   BOOTSZ0:Disable
   BOOTSZ1:Disable
   EESAVE:Disable
   CKOPT:Disable
   SPIEN:Enable
   WDTON:Disable
   RSTDISBL:Disable

   Pozdrawiam
   Kamil Szkutnik

 11. Rav napisał(a):

  Witam 🙂
  Złożyłem właśnie i uruchomiłem kit AVT 5161 – zasilacz sterowany cyfrowo(EP 12/2008). Wszystko jest ogólnie dobrze. Działa regulacja napięcia, ograniczenie prądowe, termometr itd, z tym, że mam tylko połowę wartości napięć, na wyświetlaczu zasilacza jak i wskazania miernika na wyjściu są praktycznie takie same Np. zamiast 1,5V – mam ~0,8, zamiast 3V – ~ 1,5. , poza tym na drugim zakresie, jeśli przełączę na teoretyczne napięcie 14,5V – pojawia się jego połowa, lecz po kilku sekundach stopniowo spada do zera.Zastosowałem transformatory takie, jakie były podane jako polecane – napięcia na uzwojeniach wtórnych są poprawne, jak i również za mostkiem prostowniczym, przekaźniki przełączają poprawnie. Mógłbym prosić o sugestię w czym może tkwić problem?

  Z góry dzięks 🙂

 12. Kuba napisał(a):

  Witam czy rozwiązał ktoś problem z zamuleniem tego zasilacza, ustawienie zegara 8MHz nie zmienia nic oprócz tego że zasilacz nie startuje, czyli trzeba by było w kodzie zmieniać.

 13. Arek napisał(a):

  Najlepiej maksymalną częstotliwość wew. Atmegi czyli 8MHz.
  Fuse bity powinny byc ustawione(dla 8MHz) : CKSEL3..0=”0100″

 14. slawo-09 napisał(a):

  Witam wszystkich, jestem w trakcie budowy zasilacza i mam pytanie, z jaką częstotliwością ma być taktowany procesor, ewentualnie jak ustawić fusebity.

 15. Arek napisał(a):

  R16 równe 3K z przekaźnika nie korzystam a napięcie za mostkiem ok 30V

 16. rabbit napisał(a):

  Sprawdź jakie masz napięcie za mostkiem, (może transformator jest za słaby) i porównaj je z maksymalnym uzyskanym na wyjściu. Jeżeli korzystasz z przełączania uzwojeń sprawdź pracę przekaźnika do tego celu. R16 oczywiście około 3k.

 17. Arek napisał(a):

  Sprawdziłem zrobiłem tak ja mówiłeś i nic .
  Ale już udało mi sie to uruchomić lecz pojawił sie następujący problem maksymalne napięcie jakie mogę osiągnąć to 17,1V ani grama więcej. do 12V wszystko chodzi ładnie napięcie z wciskanego klawisza zgadza sie ze wskazaniami na wyjściu i na wyświetlaczy natomiast wyżej kolejno 13…. 15…i 17.1 nic więcej.:) tok sobie myśle że to jakiś rezystorek do dzielnika napięcia bo nie mam innych pomysłów narazie:)

 18. rabbit napisał(a):

  „Arek” sprawdź połączenia o których pisałem wcześniej – miałem dokładnie takie same objawy.

 19. Arek napisał(a):

  Witam
  Zbudowałem takowy zasilacz i jedyne co w nim mi działa to termometr 😀
  Napięcie wyjściowe=0 podczas kalibracji ustawiłem P1 napięcie 0V na wzmacniaczu operacyjnym i dalej nic podczas gdy mam ustawić P3 nap. na wyjściu nic sie nie zmienia
  Do kolegi „rabbit” mój też tak ociężale chodzi długa reakcja na zmiany na wyświetlaczu.
  Może ktoś ma jakieś pomysły co do tego co mogło by być nie tak?

 20. rabbit napisał(a):

  Znalazłem jeszcze jeden błąd. Noga 7 układu U8 wpięta w nogę 2 uniemożliwia działanie ograniczenia prądowego – należy ją obciąć (lub zmienić prowadzenie ścieżek).

 21. rabbit napisał(a):

  Na schemacie montażowym jest błąd uniemożliwiający działanie zasilacza. Brak połączenia między drugą a szóstą nogą układu U7.
  Mam pytanie do wszystkich, którzy zbudowali ten zasilacz. Czy Wasz zasilacz działa też tak ociężale? Reakcja na wyświetlaczu jest co najmniej denerwująca. Czy można to zmienić dodając zewnętrzny kwarc np 16MHz i jak to zrobić skoro nogi xt1 i xt2 są zajęte. Jakie powinny być ustawienia fusebitów?

 22. Piotr napisał(a):

  co do pliku to oczywiście potrzebny mi jest jeśli jest napisanyw bascomie. w innym przypadku i tak nie zczaję.

  • Kamil Szkutnik napisał(a):

   Piotr – jakakolwiek zmiana która wymaga ingerencji w kod źródłowy programowy jest niemożliwa, ponieważ ja również nie mam dostępu do kodu źródłowego. Ja nie jestem autorem kodu źródłowego, a autor nie nie chce udostępnić kodu źródłowego. Jak najbardziej ma takie prawo, to jego własność. Tak więc pozostaje napisać własny kod programu, sam miałem się za to wziąć jakiś czas temu, jednak brak wolnego czasu nie pozwala. Jednak zachęcam gorąco do napisania takiego programu, satysfakcja gwarantowana 🙂

 23. Piotr napisał(a):

  podoba mi się ten zasilacz, aczkolwiek mam prośbę:
  czy jesteś w stanie zapodać mi plik źródłowy ? rzecz druga to pytanie typu:
  ie chcę mieć tylu przycisków a napięcie wyjściowe wybierane za pomocą wieloobrotowego potencjometru. dużo trzeba zmieniać? ogólnie znam się na elektronice, ale wiesz jak się analizuje „obce” schematy.

 24. Sityu39 napisał(a):

  i again.

  Thanks for answering so fast.
  I would have 2 more question.
  1st – What will happen if you push the „OPCJE” button, and what can be seen on the LCD.
  2nd – How do you adjust the fusebits of Atmega8?

  Dziękuję bardzo! 🙂

  • Kamil Szkutnik napisał(a):

   1st answer – with the button „OPTIONS” you switching between current and voltage setting. Then, the letter „I” will change to „U” and vice versa.

   2nd answer – I have not changed in fusebit value. So, Atmega8 fusebit value are default in this unit.

   Pozdrawiam 🙂

 25. Sityu39 napisał(a):

  Hi again.

  I’m curious about the 3 led (green, yellow and red+piezzo).
  I don’t know the functions of all of the leds
  – green = power is supplied to output
  – yellow = current has reached the adjusted limit
  – red = ???

  I’m also curious about the function of 2 buttons: the OPCJE button, and the other on the right side of the OPCJE button.

  Thanks in advance.

  • Kamil Szkutnik napisał(a):

   Hi Sityu39,
   it’s really nice to read your opinion 😉 I will think about make english documentation for this supply, but in this time I have not much time to do this.

   About LED’s:
   green: output off (then LED switched)
   yellow: current has reached the adjusted limit (you’re right)
   red: short circuit (when resistance on output is really low, it’s alert that somethink is broken)

   The button OPCJE mean MODE (between current set and voltage set), next to this button is „output off”.

   Best regards
   Kamil Szkutnik

 26. Sityu39 napisał(a):

  Hi

  It is amazing. I was wondering for months how a good power supply looks like with what outputs, and I must admit that your work is the best I’ve ever seen. Congratulation !!! 🙂

  Please let me know if you make an english documentation. I think everybody who loves electronics would love it.

 27. Janek napisał(a):

  Przeglądałem właśnie obraz ścieżek panela przedniego tego zasilacza i zauważyłem niewielki błąd
  -kondensatory C1 i C2 nie zostały połączone z pinem 22 procesora oraz masą układu (nie zostało dorysowane połączenie ścieżki za zworką (od kondensatorów C1 i C2) do ścieżki łączącej pin 22 procesora i masę)

 28. xueqiang napisał(a):

  Hi! Hello. I need your the proj code.
  Very thanks.
  your the porh very good.
  I think make.
  你好,感谢你共享这么好的设计,我是一位电子爱好者,很想做个这种电源。
  如果可能的话能否提供这个设计的源代码?很遗憾的是我看不懂波兰语。
  xqgo@163.com

  • Kamil Szkutnik napisał(a):

   Hi,
   unfortunately I haven’t the project code. I didn’t write this program. In the future I want to write a program, be patient 🙂

   best regards

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *