Wyświetlacz widmowy

DSC07473Wyświetlacz widmowy jest to urządzenie, które umożliwia wyświetlanie w przestrzeni napisów oraz prostych obrazków, może też pełnić funkcję efektownego zegara. Siedem wirujących diod LED daje efekt zawieszonych w powietrzu cyferek. Jest to iluzja, ale jest bardzo interesująca i wygląda miło. Zaprojektowane urządzenie posiada naprawdę duże możliwości.

 Ja wykonałem to urządzenie jedynie w celu zaprezentowania zjawiska wyświetlania widmowego na konkursie elektronicznym, dlatego napisany program jedynie steruje wyświetlaniem zegara. Jednak możliwości tego urządzenia są wiele większe, można zaprogramować wyświetlanie się danego napisu (to była pierwotna wersja mojego wyświetlacza) oraz wiele efektów związanych z wyświetlaniem tego właśnie napisu, na przykład regulacja przesuwu czy zmiana szerokości znaku. Początkowo cały układ miał być sterowany podczerwienią w standardzie RC-5, jednak czas jaki miałem na próby i testy ograniczył mnie do minimum, tak więc zrezygnowałem z docelowej wersji wyświetlacza, zrezygnowałem z wykorzystania interfejsu do obsługi wyświetlacza podczas pracy, wszystkie zmiany jak długość znaku czy zmianę godziny dokonuję się przed wygenerowaniem przez kompilator BASCOM kodu wynikowego.

Opis wykonania:

IMAGE_00013Całość opiera się o mikrokontroler ATmega16, posiada on 16KB pamięci flash ROM tak więc nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni brakiem pamięci, jak na taki program w zupełności wystarcza pamięć 8KB. Schemat ideowy jest bardzo prosty dzięki zastosowaniu mikrokontrolera, jednak samo wykonanie jest już trochę bardziej kłopotliwe. Ponieważ główna część wyświetlacza wiruje, dlatego wszystkie elementy muszą być umieszczone w taki sposób, aby się nie urwały. Również problem jest z przeniesieniem zasilania, ja wykorzystałem tutaj sprężynki od ujemnego bieguna baterii typu AAA. Główną płytkę przykleiłem do osi silnika, jest ona na tyle gruba, że nie ma problemu odklejania się.

Silnik, jaki wykorzystałem w wyświetlaczu kupiłem używany, niestety nie mam pojęcia skąd został on wyciągnięty, jest to dużej mocy silnik DC (około 6A przy nominalnym obciążeniu). Wirnik wykonuje około 10 obr/s, jest to wystarczająca prędkość aby napisy były ładnie wyświetlane. Podstawa, na której całość została umieszczona pochodzi od starego grzejniczka typu „słoneczko”. Diody zastosowane w projekcie to ultra-jasne niebieskie diody LED 5mm.

Sporym problemem jest odpowiednie odfiltrowanie promieni podczerwonych z diody nadawczej IR od otaczającego światła. Ja wykonałem to w ten sposób, że zastosowałem potrójna warstwę ciemno-czerwonego plastiku takiego jak stosuje się w pilotach oraz rurki termokurczliwej, która zasłania światło padające na fotodiodę z boków. Dzięki temu wyświetlacz może pracować bez względu na panujące na zewnątrz warunki świetlne, jednak sam efekt najlepiej widać gdy w otoczeniu nie ma żadnych innych źródeł światła. Konieczne jest również wyważenie części wirującej, zastosowałem w tym celu śrubę, na którą nakręcałem odpowiednia ilość nakrętek z podkładkami. Silnik zasilam napięciem stałym 7V natomiast część elektroniczna napięciem 5V.

Zobacz kod źródłowy programu

Pobierz kod źródłowy programu

Temat Wyświetlacza Widmowego na forum elektroda.pl


Schemat ideowy: ideowy   Schemat montażowy:

board Pobierz schemat ideowy i projekt płytki PCB (PDF)


Galeria:


Wideo:

Efekt migania znaków spowodowany jest różnicą częstotliwości odświeżania obrazu kamery, w rzeczywistości go nie widać.


11 Responses to Wyświetlacz widmowy

 1. Alexandr napisał(a):

  Hello
  Sorry for the error. Writing through the Google translator
  I tried to compile the source code.
  An error.
  This is a working source code?

  • Kamil Szkutnik napisał(a):

   Hi,
   yes, it is correct source code. It is neccessary to compile this source with full version Bascom. I think that is why you have an error during compiling.

   Best Regards

   • Alexandr napisał(a):

    I have version 2.0.7.1.
    Could you put the files in the archive?
    Possible error occurs when copying.

    Learning Bascom recently, so nick do not understand where the error is.

    errors:
    Error : 61 Line : 412 Label not found [NAPISY ]
    Error : 61 Line : 412 Label not found [DATCASE”X”:RESTOREDATX ]
    Error : 61 Line : 412 Label not found [DATCASE”X”:RESTOREDATX ]

    • Kamil Szkutnik napisał(a):

     Hi, now You can download the archive with the proper files – look for „Pobierz kod źródłowy programu” above.

 2. Adam napisał(a):

  Witam!
  Układ jako taki bardzo mi się podoba dlatego chcę go skopiować, lekko go przerabiając.
  Mam pytanie, powiem zaczynam przygodę z mikroprocesorami a i ogólnie nie długo siedzę w „branży elektronicznej”. Jak przerobić wsad tak, aby wyświetlał napis? Prosiłbym o odpowiedź.
  Pozdrawiam!

 3. sebek napisał(a):

  aaahaaa sory nie popatrzalem dokladnie teraz juz kumam jak to zrobic 🙂

 4. sebek napisał(a):

  ej czemu nie masz w schemacie plytki ustawionych diod led itd??

 5. sebek napisał(a):

  no fajne i to bardzo fajnie ze dales do sciagniecia schemat ideowy i plytki drukowanej oraz najwazniejsze .bas 🙂 thx za to 🙂 zrobie se go

 6. Kamil Szkutnik napisał(a):

  Oczywiście masz rację, nie zauważyłem błędu na schemacie ideowym. Błąd już poprawiłem.
  Dzięki za info!

 7. Arczi napisał(a):

  Fajny projekt, ale…
  Na schemacie głównym nie umieściłeś kwarcu zegarkowego, zatem układ wg schematu nie zadziała ponieważ programowy RTC nie będzie sprawny. Zamiast 8MHz
  powinno być 32,768kHz ,a taktowanie uC z wewnętrznego generatora 8MHz. Ty to na pewno wiesz skoro twój układ działa. A tak w ogóle to świetna robota:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *